Utrata włosów u kobiet

Utrata włosów u kobiet

11 października 2017 Wyłącz przez admin

Wypadające włosy to problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Każdego dnia tracimy około 100 włosów, co jest oczywiście normalnym objawem, jednak w sytuacji, gdy włosy wypadają całymi garściami, należy zastanowić się, co jest tego przyczyną i w jaki sposób można zahamować ten nieuchronny proces. Z jakich jednak powodów mogą wypadać włosy i jak powinno wyglądać leczenie łysienia u kobiet?

Cykl wzrostu włosa

Mieszki włosowe każdej kobiety podlegają cyklicznym i powtarzającym się zmianom a wzrost kosmyków przebiega w czterech powtarzających się po sobie fazach, wśród których można wymienić anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa), telogen (faza spoczynku) oraz egzoegn (faza uwalniania mieszka). W sytuacji, gdy każdego dnia traci się około 100 włosów, to nie należy się tym absolutnie przejmować, gdyż jest to całkowicie naturalny proces związany z wymienionymi powyżej fazami. Jeśli jednak włosy wypadają w większych ilościach, to należy podjąć odpowiednie leczenie, zastanawiając się jednak nad tym, co może być przyczyną nadmiernej utraty kosmyków.

WłosyPrzyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet

Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn, jednak wśród tych pojawiających się najczęściej można wymienić w szczególności silny stres, przebytą chorobę zakaźną, depresję, przebyte operacje, przyjmowanie niektórych leków, czy też proces odchudzania, który może wiązać się ze zbyt małą ilością żelaza oraz witamin z grupy B w codziennej diecie. Wiele kobiet może również zmagać się z tzw. łysieniem plackowatym, czyli z sytuacją, gdy włosy wypadają w określonym rejonie, czyli z tyłu głowy lub na jej szczycie. Jeszcze do niedawna uważano, iż wspomniane łysienie ma podłoże nerwicowe lub genetyczne, jednak liczne przeprowadzone badania udowodniły, iż wynika ono głównie z zaburzeniami autoimmunologicznymi. W przypadku kobiet nadmierne wypadanie włosów może być również związane z hormonami w szczególności w okresie menopauzy, podczas zmagania się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, lub też w trakcie ciąży. Niekorzystny wpływ na stan włosów ma również palenie papierosów, częste farbowanie kosmyków (w szczególności ich rozjaśnianie), a także obecność toksycznych substancji w organizmie.

Leczenie łysienia

W celu zahamowania wypadania włosów w pierwszej kolejności należy wyeliminować wymienione powyżej czynniki, dzięki czemu kondycja włosów z pewnością ulegnie znacznej poprawie. Walka z nadmiernym wypadaniem kosmyków powinna przebiegać dwukierunkowo, a mianowicie wewnętrznie oraz zewnętrznie. Warto zatem zadbać o odpowiednią dietę bogatą w biotynę, witaminy z grupy B oraz żelazo, wprowadzając do codziennego menu drożdże, tłuste ryby, a także herbatkę z pokrzywy i skrzypu. Jeśli chodzi natomiast o leczenie łysienia u kobiet zewnętrznie, to warto sięgnąć po specjalne ampułki, szampony, odżywki oraz maski na wypadające włosy, które bez problemu można zakupić w każdej aptece oraz drogerii. Jeśli jednak po zastosowaniu się do powyższych rad nie zauważy się żadnych efektów, to należy wybrać się do dermatologa, który po rozpoznaniu przyczyny wdroży odpowiednie leczenie w postaci specjalistycznych wcierek dostępnych tylko na receptę.