Bóle stawów – najczęstsze przyczyny

Niewłaściwa postawa, garbienie się oraz długie przebywanie w jednej pozycji, głównie siedzącej, prowadzi do bólów w obrębie kręgosłupa i powstawania stanów zapalnych. Jeśli dojdzie do zapalenia stawów międzykręgowych może nas dopaść bardzo nieprzyjemna dolegliwość w postaci mocnego, kującego bólu, który promieniuje wzdłuż odcinka lędźwiowo-krzyżowego, przez pośladki, biodro, tylną część uda łydkę, aż do stopy. Ból paraliżuje mięśnie i utrudnia bądź uniemożliwia chodzenie. To krótka charakterystyka rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – ostra przepuklina kręgosłupa

Spis Treści

Uszkodzenie nerwu kulszowego jest konsekwencją wypadnięcia dysku, bądź wzmożonego wysiłku fizycznego. Osoby, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły i nagle zaczynają intensywne maratony skazują się nie tylko na zapalenie stawów kolanowych, ale również międzykręgowych. Wszystkie aktywności muszą być wykonywane z głową i z umiarem, gdyż nagłe i bardzo duże obciążanie kręgosłupa wpływa na wybrzuszanie się kręgów i powstawania stanów zapalnych.

Jak bronić się przed rwą kulszową?

Aby nie doprowadzić do ostrego zapalenia stawów z przepukliną dolnego odcinka kręgosłupa należy zatem unikać gwałtownych ruchów, gwałtownego wstawania i nienaturalnych zmian pozycji. Nie należy się przeciążać nosząc zbyt ciężkie torby czy plecaki. Jeśli pracuje się w pozycji siedzącej, trzeba co jakiś czas robić sobie krótkie przerwy, a nawet wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Obciążeniem dla kręgosłupa powodującym zmiany zwyrodnieniowe w stawach jest również nadwaga. Trzeba zatem dbać o nie dodawanie mu dodatkowego balastu, a w przypadku diety odchudzającej nie stosować drakońskich ćwiczeń, a stopniowo i najlepiej pod okiem fachowca zwiększać obciążenia. Ponadto należy dobrze się odżywiać i dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz makro i mikroelementy. Niezwykle ważna jest też jakość snu. Nie od dziś wiadomo, że spanie na zbyt miękkim materacu jest niezdrowe dla kręgosłupa. Należy w czasie snu zapewnić mu jak najbardziej wyprostowaną postawę, czyli najlepiej spać jak najbardziej na płasko oraz na plecach. Oczywiście wiadomo, że w czasie snu wielokrotnie zmienia się pozycję ciała, dlatego ważny jest dobór odpowiedniego materaca.

Czy jeśli dopadły nas bóle zwyrodnieniowe powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej?

Niezależnie od wieku po wyleczeniu stanu zapalnego, należy prowadzić normalną aktywność. Warto uprawiać sport. Dobrym wyborem wzmacniającym stawy dla osób starszych jest nordic-walking. Naturalna utrata kolagenu może być zniwelowana właśnie dzięki aktywności fizycznej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Warto również jeździć na rowerze, a także pływać, gdyż bardzo dobrze wpływa to na mięśnie i stawy. Oczywiście jeśli wcześniej nie było się aktywnym fizycznie nie należy zaczynać od rowerowych czy pływackich maratonów. Przed każdą aktywnością fizyczną nie można również zapomnieć o rozgrzewce, gdyż może nas uchronić przed późniejszymi problemami z mięśniami i stawami, czyli zakwasami i stanem zapalnym.