Żylaki są jedną z najpowszechniejszych chorób, na którą cierpią osoby po czterdziestce. Skłonność do ich powstawania jest niestety genetyczna, choć właściwa profilaktyka i tryb życia mogą nie dopuszczać do ich występowania. Jak zapobiec żylakom, a gdy już się pojawią – jak usunąć żylaki – oto najważniejsze kwestie dotyczące tego schorzenia.
Powstawanie żylaków
Spis Treści
Żylaki na nogach powstają na skutek uwarunkowań genetycznych, ale także mało aktywnego trybu życia, który prowadzi do problemów z zastawkami. Nie pompują one wtedy właściwie krwi w żyłach. Wzrastające ciśnienie krwi powoduje, że napiera ona z coraz większą siłą na ściany żył w nogach, które ulegają rozszerzeniu. Nie wracają potem do swojego pierwotnego kształtu i są widoczne przez cienką, napiętą skórę jako niebieskie, pokręcone linie.
Rodzaje żylaków
Opisane powyżej żylaki to tzw. żylaki pierwotne, które powstają przy sprawnych zastawkach żył głębokich na skutek zastoju. Czynnikami, które mogą je wywołać jest ciąża, zaparcia, podnoszenie ciężarów lub praca, która wymaga wielu godzin stania.
Żylaki wtórne z kolei powstają na skutek niedrożności żył głębokich, przez co w żyłach powierzchownych zwiększa się przepływ krwi. Są skutkiem przebytej zakrzepicy, uszkodzeniem zastawek żył głębokich lub przeszywających.
Objawy poprzedzające chorobę żylakową
Często lekceważymy pierwsze objawy żylaków, tymczasem to właśnie w tzw. okresie przedżylakowym, który objawia się uczuciem zmęczonych i ciężkich nóg puchnących w okolicach kostek można jeszcze im przeciwdziałać poprzez zmianę swoich nawyków. Na nogach pojawiają się pajączki żylne, a dotkliwy ból w nogach lekarze określają chromaniem żylnym. Skóra nad kostkami bardzo twardnieje, a na podudziach mogą pojawiać się trudne do zagojenia rany.
Profilaktyka antyżylakowa
Wykonując zawód, w którym dużo się stoi lub siedzi oraz wiedząc o występowaniu choroby żylakowej w swojej rodzinie, warto zadbać o właściwy tryb życia zapobiegający jej rozwojowi:
- częste zmiany pozycji w trakcie pracy;
- zrzucenie nadwagi;
- zrezygnowanie z noszenia obcisłych skarpet, podkolanówek lub pończoch ze ścisłymi ściągaczami;
- chodzenie w wygodnych butach, bez wysokich obcasów;
- stosowanie diety bogatej w błonnik i witaminę C;
- ograniczenie lub zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu.
Leczenie żylaków
W zależności od diagnozy i rodzaju żylaków, metody leczenia choroby mogą być zachowawcze, obejmujące częste odpoczywanie z nogami do góry i noszenie specjalnych opasek uciskowych, a także farmakologiczne, kiedy przyjmowane są leki uszczelniające naczynia.
Wśród metod operacyjnych usuwania żylaków stosowane są:
- stripping – metoda Babcocka, w trakcie której usuwany jest główny pień żylny oraz gałęzie, które od niego odchodzą – jej minusem są blizny powstające po licznych nacięciach;
- minifleboktomia – metoda Millera i Varady’ego – polegająca na usuwaniu pnia żylnego małymi odcinkami;
- kriostripping – metoda La Piverte’a polegająca na wprowadzaniu do żył sondy z końcówką schładzaną podtlenkiem azotu przez co żyła przykleja się do niej i zostaje kawałek po kawałku wyciągnięta na zewnątrz;
- skleroterapia – nieoperacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na wstrzykiwaniu do żyły środka powodującego zrośnięcie się ich ścian.
Coraz częściej wybieraną przez pacjentów w ostatnich latach jest także nieinwazyjna i bezbolesna metoda laserowego usuwania żylaków EVLT.