Zasady zdrowego odchudzania

Wiele osób, zwłaszcza, kiedy nadchodzi lato zabiera się za odchudzanie. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste, a spektakularne efekty kończą się po restrykcyjnej diecie, co najwyżej powrotem do dawnej wagi, jeśli nie jej zwiększenie. Jakie zatem popełnia się najczęstsze błędy podczas odchudzania? Co robić, aby uniknąć efektu jojo.

Najczęstsze błędy w odchudzaniu – czego nie należy robić?

Spis Treści

Trzeba zacząć od tego, że dieta to po prostu sposób odżywiania i niepoprawnie kojarzona jest z procesem odchudzania. Oczywiście racjonalna dieta może prowadzić do redukcji wagi, jeśli wcześniej popełniało się błędy żywieniowe. Zabierając się za odchudzanie często eliminuje się pewne składniki z diety. Tymczasem konieczne jest dostarczenie do organizmu zarówno białka, tłuszczy, jak i węglowodanów. Nie można rzecz jasna zapominać o witaminach oraz makro i mikroelementach. Oczywiście trzeba eliminować całkowicie szkodliwe substancje bądź przynajmniej maksymalnie redukować ich spożycie. Poza całkowitą eliminacją białek, tłuszczy lub węglowodanów, najczęstszym błędem jest dostarczanie do organizmu zbyt małej ilości kilokalorii. Powoduje to znaczne zwolnienie metabolizmu i magazynowanie tłuszczu. Nawet jeśli początkowo udaje się stracić na wadze przez utratę wody i masy mięśniowej z organizmu, to jednak w pewnym momencie waga staje, gdyż organizm broni się przed wygłodzeniem. Spowolniony metabolizm mimo skończonej restrykcyjnej diety odchudzającej zostaje niejako zapamiętany przez organizm, który trawi podobnie mimo zwiększonej podaży kalorii. Prowadzi to do efektu jojo. Kolejnym błędem jest nadużywanie spożycia błonnika pokarmowego, a także innych substancji, które mają pobudzić perystaltykę jelit. Prowadzi to do całkowitego rozregulowania metabolizmu i przewlekłych zaparć i biegunek, a także utraty wody z organizmu oraz niedoborem witamin, szczególnie witaminy A i B12, która w tym przypadku wydalana jest z kałem.

Zdrowe odchudzanie – skorzystaj z usług dietetyka bądź zastosuj się do podstawowych zasad

Zapotrzebowanie na kilokalorie oblicza się w oparciu o BMI, a także tryb życia, stosując odpowiedni przelicznik. Bierze się pod uwagę również wiek. Dietetyk przy ustalaniu diety sprawdza także skład ciała czyli ilość wody, masy mięśniowej oraz tłuszczu w organizmie. Na tej podstawie, a także podstawowych wyników badań, np. dotyczących alergii pokarmowej można określić jaka dieta będzie odpowiednia dla danej osoby. Jeśli cierpi się na alergię pokarmową bądź jakiekolwiek przewlekłe schorzenia to wizyta u dietetyka w przypadku chęci pozbycia się nadwagi jest wręcz konieczna. Natomiast osoby zdrowe mogą spróbować samodzielnej diety, stosując się do podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest jedzenie częściej, ale mniej. Często zamiast tego najadamy się do syta, ograniczając ilość posiłków. To prosta droga do magazynowania tłuszczu i nadmiaru wody przez złe nawyki żywieniowe. Najlepiej jeść 5 razy dziennie. Warzywa i owoce należy jeść do każdego posiłku, czyli 5 razy dziennie. Nie powinno się spożywać więcej niż jednej porcji mięsa dziennie. Należy jak najczęściej dusić mięso bez tłuszczu, bądź gotować na parze. Każdy posiłek powinien dostarczać porcję białka, węglowodanów złożonych, a dwa razy w ciągu dnia należy dodawać do posiłków tłuszcze roślinne, najlepiej do surówek. Jak każdy wie należy jak najmniej spożywać cukrów prostych, które odpowiadają za nagłe ataki głodu, gdyż najpierw powodują wyrzut insuliny do krwi, a następnie szybki spadek i nagłe uczucie głodu. Dobrze jest włączyć do diety ryby, które są bogatym źródłem kwasów omega-3, np. łososia, makreli czy tuńczyka. Natomiast należy całkowicie wykluczyć tłuste jedzenie zawierające tłuszcze trans, które są prostą drogą do miażdżycy. Podstawą jest jedzenie śniadań, gdyż rano budzi się metabolizm oraz nie jedzenie zbyt późno i nie podjadanie w nocy. Oczywiście należy pić sporo wody, która usuwa toksyny z organizmu- ok. 1, 5 – 2 litrów, a latem nawet więcej. Trzeba również się wysypiać, gdyż zaburzona gospodarka hormonalna również prowadzi do zaburzenia metabolizmu i tycia. To podstawowe zasady, które trzeba znać.

Spalanie kalorii, czyli redukcja wagi

Są pewne sposoby na szybsze spalanie. Nie należy jednak z nimi przesadzać. Warto pić 1 kawę bez cukru dziennie. Można wspomagać się jogurtem, który zawiera żywe kultury bakterii i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit oraz warzywami i owocami będącymi źródłem błonnika pokarmowego, ale nie można spożywać więcej niż jest to zalecane, czyli nie więcej niż 30 g. Ilość tego składnika w poszczególnych produktach można znaleźć w tabelach kalorii, a także na etykietach. Można również zasięgnąć porady dietetyka. Spalanie kalorii rzecz jasna wspomaga również aktywność fizyczna. Warto poświęcać na nią przynajmniej 40 minut dziennie. Nie muszą być to intensywne ćwiczenia, może to być marszobieg lub nordic-walking, a nawet zwyczajny spacer. Jeśli jednak chce się znacznie schudnąć do racjonalnej diety trzeba włączyć ćwiczenia aerobowe. Dobrym przykładem jest jazda na rowerze, a także pływanie.

Zdrowe i racjonalne odżywianie jest kluczem do szczupłej sylwetki. Dlatego warto stosować się do powyższych zasad.