Chrapanie

Chrapanie – przyczyny, leczenie

Chrapanie to coś co wielu osobom nie kojarzy się ze schorzeniem, czy poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a raczej tylko z problemami ze snem – zarówno dla osoby, która chrapie, jak i dla otoczenia. Uznaje się, że chrapie 10% ludności, z czego aż 80% stanowią mężczyźni. Według opinii lekarzy większość osób, które chrapią robią to w tak zwany fizjologiczny sposób i nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Poważny problem jednak może to stanowić dla osób, które przebywają w jednym pomieszczeniu z osobą, która chrapie, bowiem szacuje się, że natężenie dźwięku, które wydobywa się z ust osoby, która chrapie sięga nawet 90 decybeli.

Jakie są przyczyny chrapania?

Spis Treści

Choć wiele osób boryka się z tą przypadłością, to jednak mało kto zastanawia się nad tym, jaka jest tego przyczyna. Nie jest to jednak uznawane za chorobę a jedynie skutek utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Jednak są takie sytuacje, kiedy chrapanie staje się patologiczne i niesie za sobą negatywny wpływ na zdrowie – mowa tutaj o pojawieniu się tak zwanego bezdechu, a więc braku przepływu powietrza przez krtań. Taka przypadłość często występuje u osób, które mają krzywą przegrodę nosową, wydłużone podniebienie miękkie, czy powiększone migdałki, a także różnymi innymi nieprawidłowościami związanymi z budową dróg oddechowych. Warto podkreślić także fakt, iż z tą przypadłością znacznie częściej zmagają się osoby, które są otyłe, mają nadwagę, czy też borykają się na przykład z nadciśnieniem tętniczym, kobiety po menopauzie, a także i osoby, które spożywały wcześniej znaczne ilości alkoholu.

Jakie są skuteczne sposoby, jeśli chodzi o leczenie chrapania?

W takim przypadku, kiedy to nie ma konkretnej przyczyny chrapania, skuteczne mogą okazać się proste sposoby, takie jak schudnięcie kilku kilogramów, czy też po prostu unikanie spożywania znacznych ilości alkoholu szczególnie tuż przed snem. Ciekawostką jest fakt, iż podobne działanie, jeśli chodzi o chrapanie wywołują także leki nasenne, podobne działanie do wcześniej wymienionych czynników wykazują papierosy – a więc warto je wyeliminować, aby zapewnić zdrowy i spokojny sen zarówno sobie, jak i osobom z otoczenia. Co ciekawe, bardzo duży wpływ na to, czy ktoś chrapie ma też wpływ pozycja w jakiej właśnie śpi, w przypadku, kiedy ktoś śpi na plecach jest większe prawdopodobieństwo chrapania, zaś takie pozycje jak na boku, lub na brzuchu pomagają zminimalizować wystąpienie tych przykrych objawów. Warto podkreślić także, iż trzeba zawsze do końca leczyć nawet katary, czy inne zapalenia dróg oddechowych, które to sprawiają wrażenie nie groźnych. W przypadku kobiet zdarza się, że chrapanie występuje tuż po menopauzie, a więc tutaj leczenie trzeba wdrożyć w postać hormonalnej terapii zastępczej i uzupełnienie niedoborów progesteronu, który to działa pobudzająco na mięśnie gardła. W przypadku, kiedy to chrapanie jest spowodowane nieodpowiednią budową dróg oddechowych, w tym na przykład skrzywieniem przegrody – to wówczas skutecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, który usunie taki problem.

Jeśli ktoś chrapie to z całą pewnością powinien zagłębić się nad tym, co w jego przypadku może to powodować, warto zatem samodzielnie, lub przy pomocy specjalisty znaleźć przyczynę i wyeliminować ją, ponieważ dzięki temu życie może stać się łatwiejsze i przyjemniejsze, zarówno dla osoby, która się z tym zmaga, jak i dla otoczenia.