Reumatyzm często kojarzy nam się ze starością i okropnym bólem, który ogranicza ruch oraz codzienne funkcjonowanie. Wiele osób boi się starości głównie ze względu na ból z nią związany. Niestety nie wiedzą, że reumatyzm może ich dopaść w każdym wieku. Jak szybko wykryć tę bolesną chorobę, żeby jak najszybciej się jej pozbyć?
Czym jest reumatyzm?
Spis Treści
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest zaburzeniem autoimmunologicznym, które powoduje przewlekłe zapalenie stawów. Rozwija się bardzo powoli, dając niewielkie objawy, które pojawiają się i znikają zwykle po obu stronach ciała. Objawy reumatyzmu bardzo różnią się od innych chorób, ponieważ ich częstotliwość i rodzaj zmieniają się z dnia na dzień. Ataki bólów i wszelkich objawów RZS nazywane są nawrotem, natomiast okresy, gdy objawy są mniej zauważalne – remisją.
Do podstawowych chorób reumatycznych należą:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS);
- sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa;
- łuszczycowe zapalenie stawów.
Jakie są przyczyny reumatyzmu
Niestety przyczyny reumatyzmu nie są do końca znane. Mówi się, że mogą go aktywować wirusy, które wpływają na nasz układ immunologiczny. Ból reumatyczny wynika ze zmian w obrębie tkanki łącznej. Co ciekawe reumatyzm uaktywnia się na skutek działania wielu czynników, takich jak stres, zła dieta i zmiany hormonalne. Okazało się, że borelioza również może powodować RZS. Dodatkowo odkryto, że na reumatyzm cierpią w większości osoby otyłe, ponieważ najmocniej obciążają swoje stawy – szczególnie kolanowe i skokowe. Wielu osobom reumatyzm kojarzy się ze strzykaniem, łamaniem w kościach i stanem zapalnym, natomiast innym z osobami w podeszłym wieku. Trochę w tym racji, ponieważ reumatyzm niezapalny z reguły zaczyna się rozwijać wraz z wiekiem i wynika ze starzenia się stawów i całego organizmu. Wiele osób strzela palcami. Nasze babcie zawsze nam powtarzały, żeby tego nie robić, ponieważ na starość będziemy mieć reumatyzm. Czy miały rację? Kliknij tutaj, aby sprawdzić.
Objawy reumatyzmu
Jednym z pierwszych objawów, które występują w pierwszym stadium choroby stawów jest zmęczenie. Możesz czuć się wyjątkowo wyczerpany zanim jakiekolwiek inne objawy staną się dla Ciebie i lekarzy oczywiste. Może przychodzić i odchodzić z tygodnia na tydzień lub z dnia na dzień. Zmęczeniu czasami towarzyszy ogólne poczucie złego stanu zdrowia, a nawet depresji. Bardzo często we wczesnych objawach reumatyzmu daje o sobie znać poranna sztywność. Chwilowe usztywnienie jest zwykle objawem zapalenia stawów, które z czasem może ulec pogorszeniu bez odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że zesztywnienie stawu występuje po dłuższym okresie bezczynności takim jak drzemka lub siedzenie. Zazwyczaj sztywność zaczyna się w stawach rąk. Zwykle pojawia się powoli, chociaż może pojawić się nagle i wpływać na wiele stawów w ciągu jednego lub dwóch dni. Więcej informacji o bólu reumatycznym i jego objawach znajdziesz tutaj. Warto podkreślić, że wszystkim wymienionym objawom towarzyszy osłabienie, stany podgorączkowe, ciągłe zmęczenie oraz bóle głowy.
Metody leczenia reumatyzmu
Reumatyzm leczy się na kilka sposobów. Można zacząć od rehabilitacji i fizykoterapii. W poważniejszych stanach lekarze zalecają operację chirurgiczną. Wtedy jest to ostatnia deska ratunku, aby osoba chora była w stanie normalnie funkcjonować. Często dolegliwości związane z reumatyzmem leczy się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a także lekami nie steroidowymi. Wielu lekarzy wykonuje również zastrzyki kolagenowe lub z kwasem hialuronowym, aby przyspieszyć regenerację uszkodzonego stawu. Ostatnią i podstawową metodą leczenia, ale również zapobiegania RZS jest suplementacja.