Łuszczyca

Wszystko, co musisz wiedzieć o łuszczycy

Łuszczyca to schorzenie, które jeśli już u kogoś się ujawni, to tak naprawdę można tylko postępować w ten sposób, że objawy będą łagodzone, minimalizowane – w wielu przypadkach będące zupełnie niewidoczne. W społeczeństwie niestety panuje błędne przekonanie, że to choroba zakaźna. Trzeba to jednak zdementować, jest to choroba, którą nie można się zarazić. Jeśli chodzi o przyczyny pojawiania się tej choroby to do tej pory nie zostały one jednoznacznie rozpoznane i potwierdzone.

Skąd się bierze łuszczyca? Jakie są jej przyczyny?

Spis Treści

Obecnie jest wiele teorii, które głoszą co jest przyczyną tego schorzenia, jednak jak do tej pory żadna z nich nie została jeszcze potwierdzona naukowo i nie znalazła potwierdzenia w badaniach klinicznych. Jedna z teorii głosi, iż jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym – a więc taka, gdzie organizm z nieznanych i niejasnych przyczyn zaczyna atakować tkanki własnego organizmu. Równie popularna teoria głosi, iż łuszczyca to schorzenie rodzinne, które jest przenoszone z rodziców na ich potomstwo.

Jakie są objawy łuszczycy?

Ta choroba najczęściej ujawnia się pomiędzy dziesiątym, a czterdziestym rokiem życia. Jednak nie oznacza to, że nie może ona zostać rozpoznana u osób starszych lub młodszych. Pierwsze objawy tego schorzenia to właśnie czerwonobrunatne grudki o różnych kształtach, które to wyróżniają się znacznie na tle zdrowej skóry, a także które to są zlokalizowane najczęściej na kolanach, łokciach, czy też w okolicy krzyżowej, na pośladkach, dłoniach, czy stopach. Taka powierzchnia, na której występują zmiany jest pokryta srebrzystą łuską, która to się nawarstwia. Dzieje się tak na skutek tego, że ogniska choroby rogowacieją. Zmiany te z upływem czasu niestety się powiększają. Co więcej łuszczyca objawia się także i na paznokciach – pojawiają się na nich drobne, trudne do zauważenia wgłębienia w płytce. Paznokcie, które są objęte tym stanem chorobowy są kruche, pożółkłe, rozwarstwiają się.

Jak przebiega leczenie łuszczycy?

W przypadku tego schorzenia stosuje się głównie leczenie zewnętrzne, zastosowanie leków doustnych ma zastosowanie dopiero wówczas, gdy stosowanie tych pierwszych nie przynosi pożądanych rezultatów. Na początku leczenia trzeba farmakologicznie – przy pomocy leków pozbyć się łuski, do tego stosuje się preparaty keratolityczne z kwasem salicylowym w składzie. Na oczyszczoną wcześniej skórę aplikuje się maści takie jak cygnolina oraz pochodne witaminy D. Są także przypadki, w których trzeba zastosować leki immunosupresyjne, które to wywierają wpływ na układ odpornościowy. Bardzo często jako formę terapii stosuje się też fototerapię, a więc naświetlanie skóry – aby było to skuteczne potrzeba około dwudziestu zabiegów, które odbywają się z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu.

To choroba, która pomimo, iż nie jest zakaźna może tak naprawdę ujawnić się u każdego i w każdym wieku, jednak w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów nie warto ich lekceważyć, gdyż szybkie wykrycie schorzenia i wdrożenia odpowiedniego leczenia sprawia, że objawy mogą być praktycznie niezauważalne.