haluksy

Haluksy – przyczyny, objawy i leczenie

Haluksy to koślawe paluchy, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale również powodują ból, trudności z poruszaniem się, a także doborem odpowiednich butów. Skłonność do haluksów może być genetycznie uwarunkowana bądź wynikać z czynników nieprawidłowego postępowania, jeśli chodzi o dobór obuwia.

Jak powstają haluksy?

Spis Treści

Paluch koślawy powstaje w skutek mechaniczne deformacji palców, spowodowanej noszeniem niewłaściwego, źle do pasowanego obuwia. Zbyt ciasne buty na obcasie powodują nacisk na paluch, a także rozwinięcie się płaskostopia poprzecznego, charakterystycznego przy noszeniu zbyt wysokich bądź wyposażonych w źle wyprofilowaną wkładkę butów. Również otyłość jest przyczyną rozchodzenia się kości śródstopia oraz zaburzenia prawidłowego podparcia stóp w trzech punktach. W takim przypadku ciężar ciała nie jest oparty jedynie na części kości śródstopia z obydwu stron, oraz na pięcie, ale na przedostopiu – w przypadku zbyt ciasnych butów na obcasie bądź całej stopie – najczęściej w przypadku źle dopasowanych płaskich butów. Obie te sytuacje prowadzą najpierw do płaskostopia poprzecznego, a potem do dalszych deformacji związanych z obciążeniem palucha czyli haluksów. Do haluksów można mieć również skłonność genetyczną. Często powstają one u osób, które mają tzw. stopę egipską, czyli dłuższy najdłuższy paluch w stopie.

Jak leczyć haluksy?

Jest wiele metod leczenia haluksów. Przede wszystkim przy pojawieniu się pierwszych objawów należy wdrożyć już leczenie, aby problem się nie pogłębił. Wtedy bowiem zostanie już jedynie leczenie operacyjne. Można używać specjalnych wkładek żelowych. Są wzbogacone o olejki i chronią bolesne miejsce. Kiedy palce są zniekształcone można stosować kliny i separatory, które przywracają odpowiednie ustawienie, a przez to zmniejszają również ból. Takie rozwiązanie stosowane jest u osób, które mają haluksy, a także zachodzące na siebie palce. Z kolei wkładki w kształcie kropli bądź w kształcie litery T, czyli peloty pozwalają zmniejszyć nacisk na przedstopie, co sprawdza się zwłaszcza u pań noszących szpilki. Silikonowe wkładki metatarsalne pozwalają na uniesienie stopy z płaskostopiem poprzecznym do góry i jednocześnie skorygowanie ustawienia koślawego palucha. Z kolei stosowanie opaski na haluksy również pozwala przywrócić trzypunktowy nacisk stopy, a także wzmocnić mięśnie i przeciwdziałać zniekształceniom kości śródstopia. Często wykorzystywane i chwalone przy leczeniu haluksów są aparaty korekcyjne, które mogą być noszone na dzień i na noc – niwelują ból i zapobiegają pogłębianiu się wady, z kolei szyna Hall Motion stosowana jest w przypadku zapalenia kaletki, a także rehabilitacji po operacji usunięcia zniekształcenia palca. Właśnie leczenie operacyjne jest ostateczne w walce z paluchem koślawym. Jest kilka rodzajów zabiegów wykonywanych w ramach usuwania tej przykrej dolegliwości. Pierwszą z nich jest korygowanie dokonywane na tkankach miękkich, wykonywane przy niewielkim stopniu zaawansowania deformacji. Następną metodą jest osteotomia Chevron – wykonywana w przypadku koślawego palucha, a także klinowa czy półkolista – polegające na wycięciu klinu. Z kolei metoda Scarf pozwala na pooperacyjne leczenie bezgipsowe. Przez pierwsze 6 tygodni trzeba korzystać ze specjalnych butów korekcyjnych.

Oczywiście pozbycie się problemu nie oznacza, że nie może nawrócić. Trzeba bezwzględnie nosić wygodne i dobrze dopasowane buty.